MELİH BULU

Yönetim Kurulu Başkanı

Melih Bulu, lisans eğitimini 1992 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerini ise Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. Bulu, özel sektörde TUSAŞ’da proje mühendisi olarak CASA, Atak Helikopter ve F-16 Programlarında çalıştı. P&G’de Fabrika Müdür Yardımcılığı görevinde özellikle verimlilik ve maliyet tasarrufu alanlarında görevler aldı. Benzeri şekilde çalışma hayatında gerek profesyonel gerekse girişimci olarak bir çok üretim ve servis sektöründeki firmada strateji ve yönetim konularında danışmanlıklar yaptı. Prof.Dr. Bulu, Boğaziçi, İstanbul Şehir, İstanbul Ticaret, İstanbul Kültür ve Yeditepe Üniversitelerinde strateji ve yönetim konularında dersler verdi. Özellikle uzmanlık alanı olan şehirlerin, bölgelerin ve sektörlerin rekabetçiliği konusunda prestijli yayınevlerinde kitapları basıldı; dünyanın önde gelen dergilerinde makaleleri yayınlandı; alanındaki prestiji konferanslara davetli konuşmacı olarak katıldı; konferans başkanlıkları yaptı. Prof.Dr. Melih Bulu İstinye Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanmadan önce Bölüm Başkanlığı, MBA Koordinatörlüğü ve Dekanlık gibi idari görevler yaparak akademik yöneticilik tecrübesini geliştirdi. 2016 yılından beri kurucu Rektör olarak İstinye Üniversitesi’nde görevine devam eden Bulu, 2004 yılından beri Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu’nun Genel Sekreterliği görevini yürütmüş ve 2018-2019 dönemi için URAK Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almıştır.

ALİ YILDIRIM KOÇ

Yönetim Kurulu Üyesi

Yüksek öğrenimini Rice Üniversitesi (ABD) İşletme Fakültesi’nin ardından Harvard Üniversitesi (ABD) yüksek lisans programıyla sürdürmüştür. 1990-1991 tarihleri arasında American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı’na dahil olmuş, 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak çalışmıştır. 1997-2006 yılları arasında Koç Holding’de Yeni İş Geliştirme Koordinatörlüğü ve Bilgi Grubu Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 2006-2010 yılları süresince Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı görevini yürütmüştür. 30 Ocak 2008’den bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ali Y. Koç aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü (Asbaşkan), 1907 Fenerbahçe Derneği (Yönetim Kurulu Başkanı), FB Eğitim Kurumları (Yönetim Kurulu Başkanı), Endeavor Derneği (Yönetim Kurulu Üyesi) ve TÜSİAD üyesi olarak görev yapmaktadır.

KENAN YAVUZ

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1959 yılında Bayburt’ta dünyaya gelen Kenan Yavuz, 1981 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. 1984 yılında İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi, İşletme İktisadı Enstitüsü’nden MBA derecesi aldı. Çalışma hayatına 1985 yılında Mako Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş de Finansal Analist olarak başlayan Yavuz, aynı şirkette 2002 yılında Ticari ve Mali İşler Grup Yöneticisi olarak görev yaptı. 2004 yılından bu yana Pektim A.Ş’nin Genel Müdür’ü olarak görev yapan Yavuz, Kamu İşveren Sendikaları Yönetim Kurulu üyesi ve URAK Yönetim Kurulu başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

CEM SOYSAL

Sayman

Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra İ.T.Ü. İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu olan Soysal, ABD Pace Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisansı ve ABD Columbia Üniversitesi’nden Pazarlama Yönetimi derecelerini almıştır. İş yaşamına 1987 senesinde Mühendis olarak başlayan Soysal, 1992 senesinde ABD’de tekstil sektöründe Enformasyon Sistemleri Direktörü olarak görev almıştır. 1994’de katıldığı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Bilgi Sistemleri Merkezi’nde Sistem Grup Yöneticisi olarak çalışmıştır. 1997-2002 seneleri arasında, Zorlu Holding bünyesinde kuruluşunu başlattığı ve Türkiye’nin ikinci büyük İnternet Servis Sağlayıcısına dönüştürdüğü Vestelnet A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü’nü yürütmüştür. Burada Türkiye İnternet sektörünü büyüten VeezyGo gibi yaratıcı kampanyaları hayata geçirmiş ve yıllık satış cirosunu 74 Milyon Dolar’a taşımıştır. 2003-2005 seneleri arasında Teknoloji Holding, Tasarım Hizmetleri ve Üretim Grubu Şirketleri Grup Başkanlığı görevini yürütmüştür. Daha sonra Doğan Holding’te Doğan Online Şirketleri Grup Başkanı olarak çalışmıştır. 2007-2009 seneleri arasında Fujitsu Siemens Computers Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini yürüten Soysal, şirketin yıllık satış cirosunu 112 Milyon Dolar’a yükseltmiştir. 2010 senesinde Koç Holding bünyesinde kurulan teknoloji yatırım şirketi Inventram A.Ş.’nin Genel Müdürlük görevine atanmıştır. Galata Business Angels Yönetim Kurulu Üyeliği, METUTECH Business Angels Üyeliği, Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, GYİAD (Genç Yönetici ve İşadamları Derneği), GM Club, Fütüristler Derneği ve Fındıklı Rotary Kulübü üyelikleri vardır. 2000 senesinde Platin Dergisi “Türkiye’nin Zirvedeki Genç Platin Yöneticileri” Ödülü’nü almıştır. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’ndan Lisanslı Bireysel Katılım Yatırımcısıdır. Soysal, 1964 İskenderun doğumlu, evli ve bir çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

HAKAN ALTINAY

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Hakan ALTINAY, 1964 İstanbul

1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden Türkiye’nin ilk dört Uzay Mühendisinden biri olarak mezun oldu. Türkiye’nin ilk 6 eksenli sanayi robotunu geliştirdi. 1991 yılında aynı fakültede araştırma görevlisi oldu. İ.T.Ü ve Sanayi Bakanlığı’nın ortak kurduğu Türkiye’nin ilk Teknoparkı İ.T.Ü.-TEKMER’ de Türkiye’nin ilk araştırma şirketi Altınay Robotik Şirketi’ni kurdu. 1994 yılında üniversitedeki görevinden ayrıldı ve beraber çalıştığı üniversitedeki arkadaşları ile Altınay Robotik ve Otomasyon A.Ş.’yi kurdu. 25 yılda uluslararası 500’ün üzerinde nitelikli mühendislik projesi ile makina, yazılım, elektrik, elektronik, enerji depolama, havacılık ve robotik konularında 2 Milyon saati aşan Ar-Ge ve Ür-Ge birikimine, 250’si mühendis ve doktoralı 470 çalışanı ile ALTINAY Teknoloji Grup şirketleri çatısı altında 8’i Türkiye’de, 3’ü Almanya da 11 şirkete ulaştırdı.

Devam Eden Görevleri :
Teknopark Bilim Kurulu Üyesi, SAHA İstanbul Kurucu YK Üyesi, Türkiye Temel Bilimler Araştırma Vakfı YK Üyesi , Kamu Araştırma Birimlerinde Yürütme ve YK Üyeliği , Üniversite - Sanayi İşbirliği Komisyon Üyesi, URAK YK Üyesi

Evli ve iki kız çocuk babasıdır.

PROF. DR. KEREM ALKİN

Genel Sekreter

1965, İstanbul doğumlu olan Prof. Dr. Kerem Alkin, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladığı lisans eğitiminin ardından, lisansüstü eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans programı ile sürdürdü. Doktorasını 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Ana Bilim Dalı’nda tamamlayan Alkin, akademik kariyerine 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi araştırma görevlisi olarak başladı. 1999 – 2001 yılları arasında İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Para-Banka Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Alkin’in profesörlük ataması 2004 yılında, İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi nezdinde İktisat Ana Bilim Dalı kadrosuna yapıldı. Kerem Alkin, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak görev yaptığı dönemde, 2001-2013 arası, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Uluslararası Ticaret ile, Bankacılık-Finans Bölüm Başkanlığı görevlerini de yürüttü. Prof. Dr. Kerem Alkin, 2010 – 2013 yılları arasında Bloomberg HT Televizyon Kanalı Genel Yayın Yönetmenliği görevini yaptı. 16 Nisan 2013’den itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanlığı görevini üstlenerek, tekrar tam zamanlı olarak akademisyenlik görevine döndü. 11 Mart 2014’den, 23 Mart 2015’e kadar Nişantaşı Üniversitesi Rektörlük görevini sürdüren Prof. Dr. Kerem Alkin, 26 Mart 2015’den bu yana İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyeliği, Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanlığı ile Mobilsiad Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekte ve aynı zamanda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet Geliştirme Kurulu üyeliği görevini de sürdürmekte olan Alkin Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) yeni Genel Sekreteri görevine atanmıştır. Prof. Dr. Alkin, Sabah ve Daily Sabah gazetelerinde de köşe yazarlığı yapıyor. Alkin, Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

İPEK NUR CEM TAHA

Yönetim Kurulu Üyesi

İpek Cem, ilk, orta ve lise öğrenimini Türkiye’de, yüksek öğrenimini ise Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamlamıştır. Columbia Üniversitesi İşletme Fakültesinde İş İdaresi ve Finans üzerine yüksek lisans yapmıştır ve M.B.A. derecesi vardır. Ayrıca yine Columbia Üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi dalında ikinci bir yüksek lisansa (M.I.A.) sahiptir. Üniversite eğitimini Amherst College’da Siyasal Bilimler alanında ve şeref derecesiyle tamamlamıştır. İpek Cem, orta ve lise öğrenimini İstanbul Robert Kolej’de yapmıştır. İpek Cem ayrıca 2003 yılında Türkiye’den Eisenhower Fellow seçilmiş ve bu çerçevede A.B.D.’de iki ay boyunca ülkesinin genç lideri sıfatıyla uluslararası ilişkiler, siyaset, iletişim ve şirket stratejileri alanlarında önemli temaslarda bulunmuştur. 2007’den bu yana New York merkezli Columbia Üniversitesi’nin uluslararası danışma kurulu üyesidir.1993-95 yıllarında New York’da Bankers Trust Company’de, Uluslararası Sermaye Piyasaları Grubu’nda yönetici olarak çalıştı. 1995-2002 yıllarında sırasıyla Yeni Yüzyıl, Sabah ve Milliyet gazetelerinde ekonomi, teknoloji, siyaset ve dış politika konularında köşe yazıları yazan Taha, 1996-2007 yılları arasında kurucularından olduğu Netwise-Praksis’te Yönetici Ortak olarak görev yaptı. 2007 yılından bu yana Türkiye’ye yatırım yapan nitelikli fon ve özel şirketlere danışmanlık hizmeti veren Melak Yatırım’ın yönetici ortaklığını sürdürmektedir. 2005 Ekim ayından bu yana, NTV televizyonunda ‘Dünyayı Yönetenler’ programını hazırlayıp sunmaktadır. 2007’den bu yana Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi (EDAM) Yönetim Kurulu üyesidir. Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) kurucularındandır. KAGİDER’de 2004-2005 yıllarında Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. 1999-2002 yılları arasında Genç Yönetici ve İşadamları Derneği’nde (GYİAD) sırasıyla Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Halen GYİAD Onur Kurulu üyesidir. Yaşanabilir Ortamlar Yaratma (YAY) Vakfı’nın kurucularındandır. 2001 yılından bu yana Shwan Taha ile evlidir ve iki kız, bir erkek çocuğu annesidir. Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu’nun (URAK) kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

NURDOĞAN ŞENGÜLER

Yönetim Kurulu Üyesi

İstanbul doğumlu Nurdoğan Şengüler Marmara Üniversitesi Eğitim Fakultesi Fransızca Ana Bilim Dalı mezunudur..Şengüler Turizm ve Gallery Les Arts Turcs kurucusudur..Yabancı Turist Gözüyle Istanbul Photo Contest ve Istanbul Cats fotoğraf projelerinin yapımcısı olup "Afiyet Olsun İstanbul "adlı geleneksel Türk Mutfağı üzerine çalışmalar yapıyor.

LEVENT YILMAZ

Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. M. Levent YILMAZ Selçuk Üniversitesi İşletme bölümünden onur derecesiyle mezun oldu. Ardından TÜBİTAK bursu ile stratejik yönetim alanında yüksek lisans çalışmasını tamamladı. 2013 yılında Küresel finansal kriz üzerine yazdığı tez ile doktor ünvanını aldı. Meslek hayatına Konya Ticaret Odası’nda başlayan Yılmaz, sırasıyla Selçuk Üniversitesi’nde araştırma görevlisi ve Gazi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Gazi Üniversitesi’nde görev yaptığı dönemde kısa süreli olarak YÖK’te danışmanlık görevinde bulundu. Bu süre zarfında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı akademik makalesi basıldı. Pek çok gazete ve dergide analizleri yayınlandı. Doktora sonrası dönemde “Ekonomi Güvenliği” alanında akademik çalışmalar yapmaya başladı. Yılmaz’ın bir düşünce kuruluşundan yayınlanan “Güvenlik Kavramında Yeni Bir Boyut;. Ekonomi Güvenliği. “TÜRKİYE NE KADAR GÜVENDE?” başlıklı eseri alanındaki ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Bu kapsamda Modern İpekyolu’nun önemi ve terörün ekonomik boyutuna ilişkin çalışmalar yaptı. 2017 yılında Oxford Üniversitesi’nde davetli konuşmacı olarak “Ekonomi Güvenliği” üzerine konferans verdi. İngiltere’de yayınlanan The Conservative isimli dergide yazıları yayınlandı. Yılmaz, halen Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Ekonomi Güvenliği” ile “Ekonomik İstihbarat” alanlarında lisansüstü dersler vermektedir.

AYKUT ÖZÜNER

Yönetim Kurulu Üyesi

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 1991’de mezun olan Aykut Özüner, 1995’te aynı üniversitede İşletme Yüksek Lisansını tamamlamıştır. İş yaşamına 1992 yılında Koç Holding İkmal Koordinasyon Grubu’nda başlayan Özüner, 1993 yılında uzun yıllar farklı pozisyonlarda görev yapacağı Ford Otomotiv A.Ş.’ye katılmıştır. 1993-2001 arasında Ford Otomotiv’de sırasıyla, Pazarlama Stratejileri Müdürü, Ürün Müdürü, Pazarlama Müdürü ve Satış Müdürü olarak görev yapmıştır. 2001-2002 yıllarında Ford Avrupa organizasyonunda Üretim Programlama ve Yeni Ürün Geliştirme Yöneticisi olarak çalışmıştır. Aykut Özüner, yurtdışı görevi sonrası 2002 yılında Pazarlama & Müşteri İlişkileri Direktörü olarak tekrar Ford Otomotiv’de göreve başlamıştır. 2004-2010 yılları arasında Pazarlama, Satış Genel Müdür Yardımcısı, 2010-2014 yılları arasında da Pazarlama, Satış & Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı olarak görev almıştır. 2014 yılında satınalma hizmetleri sunan Zer Merkezi Hizmetler ve Ticaret A.Ş’ye Genel Müdür olarak atanmış ve 2018 yılının sonuna kadar görevine devam etmiştir. Sn. Özüner, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle de Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş.’ye Genel Müdür olarak atanmıştır. Aynı zamanda Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş.’de Yönetim Kurulu üyesi olarak görev almaktadır.

ERKAN GÜRKAN

Yönetim Kurulu Üyesi

1964 yılında Ordu’nun Ünye İlçesinde doğan Erkan Gürkan, 1988 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldu. Mezun olmasının ardından Sanayi Bakanlığı Bakan Danışmanlığı, Enerji Bakanlığı Bakan Danışmanlığı, Küçük Sanayi Geliştirme Teşkilatı (KÜSGET) Uzmanlığı, KOSGEB İdaresi Başkanlığı Kurulmadan Önce Bakan Adına Konuyla İlgili Yapılan 3 Kişilik Araştırma Komisyonu Üyesi, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı, 2004 OECD Bakanlar Konferansı Eş Başkanı, Kredi Garanti Fonu Yönetim Kurulu Üyeliği Küçük ve Orta Boy İşletme (KOBİ) A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, Forum Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyeliği, Petkim Yönetim Kurulu Üyeliği, Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Yönetim Kurulu Üyeliği, Gelişen İşletmeler Piyasası Yönetim Kurulu Üyesi, Soma Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş. (S.E.A.Ş.) Yönetim Kurulu Üyeliği faaliyetlerini yürütmüştür. Erkan GÜRKAN, şu anda Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu Derneği (URAK) Başkan Yardımcılığı, Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Genel Başkanlığı ve Türkiye Enerji Verimliliği Meclisi İcra Kuru Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

ASLIHAN NASIR

Yönetim Kurulu Üyesi

Prof.Dr. Aslıhan Nasır, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İnglizce İktisat bölümünde yaptıktan sonra yüksek lisansını yine aynı üniversitede Uluslararası İşletmecilik alanında tamamlamıştır. Doktora derecesini Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde “pazarlama” alanında aldıktan sonra, 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır. Dijital pazarlama, CRM, Sosyal Medya, Tüketici Davranışı gibi alanlarda çalışmaktadır. Bir çok önemli dergi, konferans ve kitapta çalışma ve yayınları bulunan Aslıhan Nasır, aynı zamanda saygın dergi ve konferanslarda bilimsel kurul üyeliği görevini üstlenmektedir. Boğaziçi Üniversitesi’nde 3 adet Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) yöneticiliği ile YÖK tarafından yürütülen AB ERASMUS+ TURQUAS projesinde yer alan uzmanlardan biridir. Ulusal Pazarlama Derneği üyesi olan Prof. Dr. Aslıhan Nasır aynı zamanda Ulusal Pazarlama Konferanslarının hakem ve bilimsel kurul üyeliklerinde de bulunmaktadır. 2013-2015 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölüm başkanlığı görevini yürütmüştür. 2015 yılında Yükseköğretim Kalite Kurulu üyesi olarak seçilen Aslıhan Nasır aynı zamanda 2013 yılından beri Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Ticaret Komitesi başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir. 2012 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Bilgi Sistemleri Araştırma Merkezi yürütme kurulunda yer almaktadır. 2017 yılından beri Sürdürülebilir İş Ödülleri (Sustainable Business Awards) jüri üyesi olarak görev yapmaktadır.

MURAT YALÇINTAŞ

Yönetim Kurulu Üyesi

1965 yılında İstanbul’da doğan Murat Yalçıntaş, 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Vrije Universiteit’de (Brussel/BELÇİKA) Yönetim Bilimleri Programı’nda yüksek lisans yapmıştır. Yalçıntaş, daha sonra 2 yıl Brüksel’de AB’de uzman araştırmacı olarak çalıştı. Yalçıntaş, 3 yıl uluslararası bir kalkınma bankasında proje uzmanı olarak görev yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü ve özel sektörde girişimci olarak faaliyetlerini sürdürdü. Döküm ısıtma-havalandırma ve telekomünikasyon sektörlerinde şirketleri bulunan Yalçıntaş, İTO’da 70 no’lu Madeni Eşya Komitesi’nden 1995 ve 1999 seçimlerinde İTO oda meclis üyeliğine seçilmiştir. 2005 yılında yapılan seçimde İstanbul Ticaret Odası Başkanı olan Dr. Murat Yalçıntaş, çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca, orta düzeyde Almanca ve Arapça bilmekte olup, evli ve 3 çocuk babasıdır. Doktorasını 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşetme Anabilim Dalında tamamlamış olan Dr. Murat Yalçıntaş, halen İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde doçent olarak akademik kadroda görev yapmaktadır.