ERKAN GÜRKAN

Yönetim Kurulu Başkanı

1964 yılında Ordu’nun Ünye İlçesinde doğan Erkan Gürkan, 1988 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldu. Mezun olmasının ardından Sanayi Bakanlığı Bakan Danışmanlığı, Enerji Bakanlığı Bakan Danışmanlığı, Küçük Sanayi Geliştirme Teşkilatı (KÜSGET) Uzmanlığı, KOSGEB İdaresi Başkanlığı Kurulmadan Önce Bakan Adına Konuyla İlgili Yapılan 3 Kişilik Araştırma Komisyonu Üyesi, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı, 2004 OECD Bakanlar Konferansı Eş Başkanı, Kredi Garanti Fonu Yönetim Kurulu Üyeliği Küçük ve Orta Boy İşletme (KOBİ) A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, Forum Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyeliği, Petkim Yönetim Kurulu Üyeliği, Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Yönetim Kurulu Üyeliği, Gelişen İşletmeler Piyasası Yönetim Kurulu Üyesi, Soma Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş. (S.E.A.Ş.) Yönetim Kurulu Üyeliği, Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Genel Başkanlığı ve Türkiye Enerji Verimliliği Meclisi İcra Kuru Başkanlığı faaliyetlerini yürütmüştür. Erkan GÜRKAN, şu anda Ostim Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir ve Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu Derneği (URAK) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

ALİ YILDIRIM KOÇ

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Yüksek öğrenimini Rice Üniversitesi (ABD) İşletme Fakültesi’nin ardından Harvard Üniversitesi (ABD) yüksek lisans programıyla sürdürmüştür. 1990-1991 tarihleri arasında American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı’na dahil olmuş, 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak çalışmıştır. 1997-2006 yılları arasında Koç Holding’de Yeni İş Geliştirme Koordinatörlüğü ve Bilgi Grubu Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 2006-2010 yılları süresince Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı görevini yürütmüştür. 30 Ocak 2008’den bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ali Y. Koç aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü (Asbaşkan), 1907 Fenerbahçe Derneği (Yönetim Kurulu Başkanı), FB Eğitim Kurumları (Yönetim Kurulu Başkanı), Endeavor Derneği (Yönetim Kurulu Üyesi) ve TÜSİAD üyesi olarak görev yapmaktadır.

İPEK NUR CEM TAHA

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

İpek Cem, ilk, orta ve lise öğrenimini Türkiye’de, yüksek öğrenimini ise Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamlamıştır. Columbia Üniversitesi İşletme Fakültesinde İş İdaresi ve Finans üzerine yüksek lisans yapmıştır ve M.B.A. derecesi vardır. Ayrıca yine Columbia Üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi dalında ikinci bir yüksek lisansa (M.I.A.) sahiptir. Üniversite eğitimini Amherst College’da Siyasal Bilimler alanında ve şeref derecesiyle tamamlamıştır. İpek Cem, orta ve lise öğrenimini İstanbul Robert Kolej’de yapmıştır. İpek Cem ayrıca 2003 yılında Türkiye’den Eisenhower Fellow seçilmiş ve bu çerçevede A.B.D.’de iki ay boyunca ülkesinin genç lideri sıfatıyla uluslararası ilişkiler, siyaset, iletişim ve şirket stratejileri alanlarında önemli temaslarda bulunmuştur. 2007’den bu yana New York merkezli Columbia Üniversitesi’nin uluslararası danışma kurulu üyesidir.1993-95 yıllarında New York’da Bankers Trust Company’de, Uluslararası Sermaye Piyasaları Grubu’nda yönetici olarak çalıştı. 1995-2002 yıllarında sırasıyla Yeni Yüzyıl, Sabah ve Milliyet gazetelerinde ekonomi, teknoloji, siyaset ve dış politika konularında köşe yazıları yazan Taha, 1996-2007 yılları arasında kurucularından olduğu Netwise-Praksis’te Yönetici Ortak olarak görev yaptı. 2007 yılından bu yana Türkiye’ye yatırım yapan nitelikli fon ve özel şirketlere danışmanlık hizmeti veren Melak Yatırım’ın yönetici ortaklığını sürdürmektedir. 2005 Ekim ayından bu yana, NTV televizyonunda ‘Dünyayı Yönetenler’ programını hazırlayıp sunmaktadır. 2007’den bu yana Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi (EDAM) Yönetim Kurulu üyesidir. Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) kurucularındandır. KAGİDER’de 2004-2005 yıllarında Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. 1999-2002 yılları arasında Genç Yönetici ve İşadamları Derneği’nde (GYİAD) sırasıyla Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Halen GYİAD Onur Kurulu üyesidir. Yaşanabilir Ortamlar Yaratma (YAY) Vakfı’nın kurucularındandır. 2001 yılından bu yana Shwan Taha ile evlidir ve iki kız, bir erkek çocuğu annesidir. Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu’nun (URAK) kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

KENAN YAVUZ

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1959 yılında Bayburt’ta doğan Kenan Yavuz, 1981 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümünden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünde yüksek lisans yaptı.

İş hayatına 1985 yılında özel sektörde profesyonel yöneticilik hayatına başlayan Kenan Yavuz 2004 yılına kadar farklı disiplinlerde görev aldı ve üst düzey yöneticilik yaptı. 1998-2000 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi’nde “Türk Toplumunun Sosyo Kültürel Yapısında Toplam Kalite” çalışması ile ikinci kez yüksek lisans yapan Yavuz, 2004 yılı Mart ayında Petkim Petrokimya Holding Yönetim Kurulu Üyeliğine, Mayıs 2004 tarihinde Petkim Genel Müdürlüğü görevine atandı. Türkiye’nin en önemli stratejik kuruluşlarının başında gelen Petkim Petrokimya Holding’in en uzun süre görev yapan genel müdürü olarak özelleştirilme sürecini yönetti ve 2008 yılında tamamladı. Petkim Holding’i satın alan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın talebi ile özelleştirme sonrası Petkim Genel Müdürü olarak görevine devam etti.

2009 yılında SOCAR’ın Türkiye’deki faaliyetlerini genişletme kararı çerçevesinde, kurulması kararlaştırılan SOCAR Türkiye Enerji AŞ’de Başkan/CEO görevine atandı.

2009 yılından itibaren, SOCAR Türkiye Enerji A.Ş. bünyesinde STAR Rafinerisi, Petlim Limancılık , SOCAR Power Enerji Yatırımları ve Dağıtım şirketlerini kurdu ve yönetti. Kenan Yavuz, Rafineri-Petrokimya–Enerji-Lojistik-Dağıtım entegrasyonuna dayalı olarak Türkiye ekonomi tarihinin en büyük sanayi yatırımcısı haline gelen SOCAR Türkiye Enerji A.Ş.’nin Başkanlığı (CEO) görevini Mart 2016’ya kadar yürüttü.

Profesyonel üst yöneticiliği döneminde Petkim, Star Rafinerisi, Tanap, Petlim Liman, Socar Enerji ve Dağıtım projelerinde oluşan 20 Milyar Dolar tutarındaki reel sektör yatırımlarının hayata geçmesine liderlik etti.

2008-2011 Yıllarında Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı, DEİK/Türk İtalyan İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve URAK Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu Derneği Başkan Vekilidir.

2015 Ağustos ayında Türkiye ve Azerbaycan stratejik ortaklığında, SOCAR bünyesinde gerçekleşen STAR Rafinerisi, TANAP Doğalgaz Boru Hattı, Petlim Limanı, Enerji ve Petrokimya Yatırımlarında gösterdiği başarılı çalışmalar ve “iki devlet bir millet” anlayışının hayata geçmesindeki üstün gayretleri nedeniyle, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından “TERAKKİ MADALYASI” ile ödüllendirildi.

Profesyonel yaşamından sonra kendi işlerini kurdu. Otomotiv Sanayine orijinal parça üretimi yapan İrfan Plastik ve Kalıp Sanayi ve Tic. A.Ş, Turizm Sektöründe müze ve otelcilik için Ezgert Turizm A.Ş. Yönetim Danışmanlığı faaliyetleri için Yavuz Yönetim Çözümleri ve İrfan Gayrimenkul şirketlerinden olan İrfan Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanıdır.

2012 Yılında doğup büyüdüğü topraklara vefa borcunu ödemek amacı ile, sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı “Kültür Evi” çalışması, süreç içinde Kenan Yavuz Etnografya Müzesi olarak faaliyete başladı. Kurduğu Kenan Yavuz Kültür Vakfı çatısı altında, Bayburt İli,Demirözü İlçesi, Beşpınar Köyünde 15 bin metrekare alan üzerinde 26 farklı mekândan oluşan Etnografya Müzesi, 2021 yılında Avrupa Müze Forumu (EMF/EMYA) tarafından “Avrupa’da Yılın Müzesi” (European Museum of the Year Award) ödülünü,2022 yılında ise Avrupa Birliği Kültür Mirası Europa Nostra ödüllerini kazanarak, alanında Dünya’nın en önemli iki ödülüne birden sahip ilk müze ve kurum oldu.2022 Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülünü, 24 Ocak 2023 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden Ankara’da düzenlenen tören ile aldı. Kenan Yavuz Etnografya Müzesi içerisinde müze otel olarak inşa ettiği “Loru Han” ile, kültür ve deneyim turizminde öncü çalışmalar yaptı. Anadolu’nun kadim kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak amacı ile “Bir Sahiplenme Hikâyesi” isimli belgesel film çalışmasını hayata geçirdi.

Bize Gelen Bizi Yaşar, Köklere Dönüş, Yaşayan ve Yaşatan Müze mottoları ile, faaliyetlerini her geçen gün büyüten ve genişleten Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, yurt içinden ve yurt dışından yüzbinlerce ziyaretçi ağırladı.

OĞUZHAN ÖZBEN

Genel Sekreter

1978 Rize doğumlu olan Oğuzhan Özben, lisans eğitimini 1999 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Makina Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümde tamamlamıştır. Lisans eğitiminden sonra eğitimine Avusturya, Viyana’da devam etmiştir. 2002 yılında Tekstil Sektöründe profesyonel çalışma hayatına başlamıştır. 2003 yılında CAT Platformuyla tanışmış ve CAT platformunun Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu Derneği – URAK şeklinde dernekleşmesi sürecinde görev almıştır. URAK’ın kurucu üyelerindendir. URAK’ın Türkiye genelinde yaptığı pek çok projede, Proje Koordinatörü olarak aktif görev almıştır. Bartın Yerel Kalkınma Projesi, Adıyaman Tekstil Kümelemesi gibi projeleri yönetmiştir. URAK’daki aktif görevi süresince pek çok kamusal, yarı kamusal veya sektörel organizasyonlara Kümelenme metodolojisi altında Rekabet ve rekabet stratejileri üzerine eğitim vermiştir. Yaptığı yayınlarla ve katıldığı çalıştaylarla Türkiye’de Kümelenme bilincinin oluşmasına katkı sağlamıştır. 2005 yılında URAK’daki aktif proje koordinatörlüğü görevini sonlandırmıştır. 2005 yılı itibariyle URAK’daki çalışmaları yanında, uluslararası yatırımları olan aile şirketinde Genel Müdürlük görevini yürütmektedir, ayrıca URAK Yönetim Kurulu Üyesidir.

Ahmet ÇİMENOĞLU

Sayman

Ahmet Çimenoğlu started his professional life as an economist at Yapi Kredi Bank in 1995, after completing his MA in Economics at Boğaziçi University, Istanbul. He received his PhD degree in economics at Istanbul Technical University in 2002. He worked as the Chief Economist, and Head of Strategic Planning and Research at Yapi Kredi, respectively, between July 2004 and February 2009. In March 2009, he joined Koc Holding as the Head of Economic Research. He is currently the Chief Economist of the Koc Holding. He taught at various universities in Istanbul from 2003 until 2017 on the topics of Banking and Finance, Macroeconomics and Financial Mathematics. He serves as a Board Member at Yapı Kredi Bankası A.Ş. and Koç Financial Services since March 2019.

PROF. DR. KEREM ALKİN

Yönetim Kurulu Üyesi

1965, İstanbul doğumlu olan Prof. Dr. Kerem Alkin, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladığı lisans eğitiminin ardından, lisansüstü eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans programı ile sürdürdü. Doktorasını 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Ana Bilim Dalı’nda tamamlayan Alkin, akademik kariyerine 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi araştırma görevlisi olarak başladı. 1999 – 2001 yılları arasında İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Para-Banka Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Alkin’in profesörlük ataması 2004 yılında, İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi nezdinde İktisat Ana Bilim Dalı kadrosuna yapıldı. Kerem Alkin, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak görev yaptığı dönemde, 2001-2013 arası, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Uluslararası Ticaret ile, Bankacılık-Finans Bölüm Başkanlığı görevlerini de yürüttü. Prof. Dr. Kerem Alkin, 2010 – 2013 yılları arasında Bloomberg HT Televizyon Kanalı Genel Yayın Yönetmenliği görevini yaptı. 16 Nisan 2013’den itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanlığı görevini üstlenerek, tekrar tam zamanlı olarak akademisyenlik görevine döndü. 11 Mart 2014’den, 23 Mart 2015’e kadar Nişantaşı Üniversitesi Rektörlük görevini sürdüren Prof. Dr. Kerem Alkin, 26 Mart 2015’den bu yana İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyeliği, Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanlığı ile Mobilsiad Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekte ve aynı zamanda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet Geliştirme Kurulu üyeliği görevini de sürdürmekte olan Alkin Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) yeni Genel Sekreteri görevine atanmıştır. Prof. Dr. Alkin, Sabah ve Daily Sabah gazetelerinde de köşe yazarlığı yapıyor. Alkin, Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

LEVENT YILMAZ

Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. M. Levent YILMAZ Selçuk Üniversitesi İşletme bölümünden onur derecesiyle mezun oldu. Ardından TÜBİTAK bursu ile stratejik yönetim alanında yüksek lisans çalışmasını tamamladı. 2013 yılında Küresel finansal kriz üzerine yazdığı tez ile doktor ünvanını aldı. Meslek hayatına Konya Ticaret Odası’nda başlayan Yılmaz, sırasıyla Selçuk Üniversitesi’nde araştırma görevlisi ve Gazi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Gazi Üniversitesi’nde görev yaptığı dönemde kısa süreli olarak YÖK’te danışmanlık görevinde bulundu. Bu süre zarfında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı akademik makalesi basıldı. Pek çok gazete ve dergide analizleri yayınlandı. Doktora sonrası dönemde “Ekonomi Güvenliği” alanında akademik çalışmalar yapmaya başladı. Yılmaz’ın bir düşünce kuruluşundan yayınlanan “Güvenlik Kavramında Yeni Bir Boyut;. Ekonomi Güvenliği. “TÜRKİYE NE KADAR GÜVENDE?” başlıklı eseri alanındaki ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Bu kapsamda Modern İpekyolu’nun önemi ve terörün ekonomik boyutuna ilişkin çalışmalar yaptı. 2017 yılında Oxford Üniversitesi’nde davetli konuşmacı olarak “Ekonomi Güvenliği” üzerine konferans verdi. İngiltere’de yayınlanan The Conservative isimli dergide yazıları yayınlandı. Yılmaz, halen Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Ekonomi Güvenliği” ile “Ekonomik İstihbarat” alanlarında lisansüstü dersler vermektedir.

CEM SOYSAL

Yönetim Kurulu Üyesi

Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra İ.T.Ü. İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu olan Soysal, ABD Pace Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisansı ve ABD Columbia Üniversitesi’nden Pazarlama Yönetimi derecelerini almıştır. İş yaşamına 1987 senesinde Mühendis olarak başlayan Soysal, 1992 senesinde ABD’de tekstil sektöründe Enformasyon Sistemleri Direktörü olarak görev almıştır. 1994’de katıldığı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Bilgi Sistemleri Merkezi’nde Sistem Grup Yöneticisi olarak çalışmıştır. 1997-2002 seneleri arasında, Zorlu Holding bünyesinde kuruluşunu başlattığı ve Türkiye’nin ikinci büyük İnternet Servis Sağlayıcısına dönüştürdüğü Vestelnet A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü’nü yürütmüştür. Burada Türkiye İnternet sektörünü büyüten VeezyGo gibi yaratıcı kampanyaları hayata geçirmiş ve yıllık satış cirosunu 74 Milyon Dolar’a taşımıştır. 2003-2005 seneleri arasında Teknoloji Holding, Tasarım Hizmetleri ve Üretim Grubu Şirketleri Grup Başkanlığı görevini yürütmüştür. Daha sonra Doğan Holding’te Doğan Online Şirketleri Grup Başkanı olarak çalışmıştır. 2007-2009 seneleri arasında Fujitsu Siemens Computers Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini yürüten Soysal, şirketin yıllık satış cirosunu 112 Milyon Dolar’a yükseltmiştir. 2010 senesinde Koç Holding bünyesinde kurulan teknoloji yatırım şirketi Inventram A.Ş.’nin Genel Müdürlük görevine atanmıştır. Galata Business Angels Yönetim Kurulu Üyeliği, METUTECH Business Angels Üyeliği, Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, GYİAD (Genç Yönetici ve İşadamları Derneği), GM Club, Fütüristler Derneği ve Fındıklı Rotary Kulübü üyelikleri vardır. 2000 senesinde Platin Dergisi “Türkiye’nin Zirvedeki Genç Platin Yöneticileri” Ödülü’nü almıştır. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’ndan Lisanslı Bireysel Katılım Yatırımcısıdır. Soysal, 1964 İskenderun doğumlu, evli ve bir çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.